כמה דברים שחשוב לדעת על גמילה מסמים


עמוד ראשי

גמילה מסמים

גמילה מסמים

התמכרות לסמים כמו קנאביס היא סוג אחד מבין סוגים רבים של התמכרויות. כיום מתמודדת הקהילה הטיפולית והרפואית עם אין ספור סוגי התמכרות: התמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לאוכל, התמכרות למין, התמכרות לקניות ואפילו התמכרות לכאב.

כל סוג התמכרות עומד בפני עצמו אך המשותף לכל סוגי ההתמכרויות הוא ההיבט הפסיכולוגי של ההתמכרות – התלות בחומר או בפעולה מסוימת ומעגל הקסם המאפשר להתמכרות להתקיים.

זהו מעגל אכזרי ואינסופי המורכב מדפוסי מחשבה, רגשות ומעשים שמזינים אחד את השני וחוזרים על עצמם. כדי להצליח לשבור את המעגל הזה יש לעבור תהליך גמילה ששם דגש על ההיבט הפסיכולוגי ונותן כלים לשבור את מעגל הקסם הקשוח של ההתמכרות.

על תהליך הגמילה מסמים – השלב הראשון

תהליך גמילה מסמים מורכב משני חלקים עיקריים: החלק הראשון שנמשך כחמישה ימים הוא תהליך הגמילה הפיזי. בתהליך זה הגוף ילמד להתמודד עם החיים ללא הסם.

זהו תהליך קשה בו הגוף יחווה משבר לא קל וחשוב לבצע אותו בליווי רפואי צמוד. עם זאת, אנשים שעברו תהליך גמילה שכזה טוענים שזהו החלק ה"פשוט" יותר בתהליך הגמילה וכי שלב הגמילה הפסיכולוגי מורכב, ארוך והפכפך בהרבה.

תהליך הגמילה מסמים – השלב השני

בשלב השני של הגמילה יקבל המטופל ליווי שמורכב בדרך כלל מכמה שיטות טיפול שונות: הוא יקבל ליווי פסיכולוגי אישי (לרוב טיפול התנהגותי) בו ילמד את דפוסי ההתמכרות שלו, את המחשבות, הרגשות והפעולות הנלוות להם ואת האופן בו פועל מעגל ההתמכרות שלו.

דרך התבוננות על הדפוסים הללו והבנה של האופן בו הם פועלים הוא יסגל לעצמו שיטות לשבירתם ויבנה לעצמו בעזרת הטיפול דפוסי חשיבה חדשים ובריאים יותר.

לצד זאת, לעתים קרובות ישתתף המטופל במפגשים קבוצתיים יחד עם אנשים נוספים שסובלים מהתמכרות. המפגשים הקבוצתיים מעניקים למטופלים רשת תמיכה חברתית להתמודד עם קשיי תהליך הגמילה, מאפשרים להם להיות חלק מקהילה תומכת ולמוך בעצמם באחרים.

זהו חלק חשוב מתהליך הגמילה. הוא נותן מענה לצורך בהזדהות, בחמלה ובמענה לתחושת הבדידות שכה רבים מתמודדים איתה בשל ההתמכרות ממנה הם סובלים. לצד הטיפול הרגשי והפסיכולוגי יקבל המטופל גם טיפול תרופתי, במידת הצורך.

לסיכום: לתפוס את חלון ההזדמנויות לגמילה מסמים

חלון ההזדמנות להתחיל גמילה מסמים הוא רגע ייחודי בו ישנה פתיחות לתהליך ולשינוי. אם אתם מזהים בעצמכם או באדם הקרוב אליכם חלון שכזה, פנו בהקדם לקבלת עזרה. אף פעם לא מאוחר להשיב את האמון בעצמכם. -